VYSKÚŠAJTE SI FUNKČNÝ TRÉNING S PROFESIONÁLMI

VYSKÚŠAJTE SI FUNKČNÝ TRÉNING S PROFESIONÁLMI

15 januára, 2025

Výhody funkčného tréningu v porovnaní s cvičením na stroji

V predchádzajúcom článku sme si objasnili, čo je to funkčný tréning, čo by mal spĺňať tréning na to, aby mohol získať prívlastok funkčný, aké sú jeho výhody a podobne. Teraz si priblížime, aké sú výhody funkčného tréningu oproti tréningu na fitness strojoch a rôznych iných cvičebných pomôckach.

Prvou zásadnou nevýhodou je určite to, že na väčšine strojov v bežnom fitness centre sedíme… Mnohí z nás takmer celú pracovnú dobu presedíme, po ceste do práce a z práce zasa sedíme v aute alebo MHD a unavení z celého dňa si ideme znova sadnúť priamo na gauč. Je teda sedenie, respektíve sedenie a cvičenie práve to, čo v posilňovni chceme robiť? Ľudské telo bolo stvorené pre pohyb a práve ten pohyb chceme pomocou funkčného tréningu skvalitňovať a podporovať. Sedieť a cvičiť podľa toho, ako bol skonštruovaný stroj a nie podľa toho, ako je skonštruované ľudské telo, nie je tou najsprávnejšou voľbou.

Ľudské telo sa v priestore pohybuje trojdimenzionálne (vpred a vzad, do strán, okolo vlastnej osi), nie len v jednom smere, aký nám udáva väčšina strojov a zariadení. Výnimkou sú rôzne kladkové stroje, kde smer pohybu neurčuje železná konštrukcia, ale my sami.

Ďalší a veľmi zásadný rozdiel v tréningu na strojoch a funkčným tréningom, teda tréningom využívajúcim komplexné tréningové prostriedky, je v počte zapojených svalových skupín. Zatiaľ čo na strojoch trénujeme jednotlivé svalové skupiny izolovane, pomocou cvičení ako sú napríklad výpady alebo drepy, dokážeme účinne precvičiť viacero svalových skupín súčasne a zároveň podporiť ľudského telo v jeho funkcii. V súvislosti so zapájaním väčšieho počtu svalových skupín môžeme teda predpokladať aj vyššiu spotrebu energie, tým pádom aj lepší efekt pri spaľovaní nadbytočných tukov.

Svaly v ľudskom tele pracujú v slučkách a zreťazeniach, ktoré sa zapájajú v určitom poradí a intenzite. Aktivita týchto svalových slučiek nám zabezpečuje rôznorodý pohyb. Medzi základné pohybové vzory človeka patria: chôdza, beh, hod, skok, drep, zhyb, kľuk, stoj, kotúľ a mnoho ďalších… Nie však bicepsový zdvih na scottovej lavičke, drep v smithovom stroji, leg press a tak ďalej.

Popravde, nevidím žiadny pádny dôvod, prečo uprednostňovať stroje pred skutočným pohybom nášho tela (výnimkou sú špeciálne sofistikované zariadenia využívané napríklad vo fyzioterapii). Vy áno? Používajme preto radšej voľné hmotnosti (činky), gumové expandery, nestabilné podložky, kladkostroje, ktoré nás nijako v pohybe neobmedzujú… V prvom rade však používajme svoje telo a využívajme jeho potenciál naplno. Aj z týchto dôvodov u nás na Cvičisku preferujeme funkčný tréning bez strojov s osobným trénerom.

Tím Cvičisko (cvicisko.sk)