Ako začať cvičiť? Týchto 7 tipov Vás nakopne

Ako začať cvičiť? Týchto 7 tipov Vás nakopne

18 apríla, 2024

Dôvodov na cvičenie je neskutočne veľa, to nemôže nikto poprieť. Od zlepšenia zdravia, spánku, nálady, prísunu energie až po zmiernenie príznakov úzkosti, stresu a depresie. A je to pravda. Pohyb je potrebný, hlavne keď väčšinou sedíte v práci alebo doma po únavnom dni. Napriek tomu sa Vám nedarí zaradiť cvičenie do svojho harmonogramu? Posúvate termín začatia opäť na ďalší pondelok alebo ďalší mesiac.

My Vám ale prinášame 7 tipov ako začať s cvičením a urobiť z toho zvyk, bez ohľadu na váš vek alebo kondíciu. A to aj keď ste nikdy v živote necvičili.

1. Nájdite si niečo, čo vás bude baviť opakovane

Keď je reč  o cvičení, neexistuje žiadne „najlepšie cvičenie.“  Vyberajte si také aktivity, ktoré Vás budú motivovať prísť aj druhý a tretí krát. Ak sa na tréningu necítite príjemne, alebo si pripadáte nemotorne, pravdepodobne sa tam už potom neukážete. Nevyberajte si aktivity ako beh alebo návšteva fitka len preto, lebo je to prvé čo každého napadne, keď sa povie cvičenie. Prvý mesiac poskúšajte rôzne formy cvičenia, dajte im šancu minimálne dva –trikrát a uvidíte čo vás najviac chytí za srdce. Na výber máte naozaj nespočetné množstvo aktivít.

2. Odstráňte prekážky / plánujte

Ak chcete chodiť pravidelne cvičiť, musíte si to poriadne naplánovať. Myslite na všetko čo by  Vám mohlo stáť v ceste a pripravte sa na to. Máte tendenciu ráno nestíhať? Zbaľte si veci už večer predtým a budete pripravení vyraziť na ranné cvičenie hneď ako vstanete. Stáva, že často vynecháte poobedné/večerné cvičenie ak idete po robote najskôr domov? Zoberte si so sebou veci na cvičenie už do práce. Po práci si vychutnajte dobrú kávu a budete ready. Taktiež si plánujte cvičenie podľa Vášho biorytmu. Napríklad ak nie ste príliš ranný typ, vstávať veľmi skoro a ešte odcvičiť bude pre Vás peklo. Namiesto toho zvoľte tréning po práci, kedy viete, že zo seba vydáte maximum.

3. Začnite zľahka

Čím väčší je Váš cieľ, tým je väčšia pravdepodobnosť, že to nevyjde a nakoniec to vzdáte. Preto je lepšie začať s jednoduchými, reálnymi cieľmi, ktoré viete, že môžete dosiahnuť. Dosiahnutím menších cieľov, budujete svoje sebavedomie a odhodlanie pokračovať, lebo vidíte progres. Postupne si môžete dovoliť byť na seba tvrdší a vytyčovať si náročnejšie ciele. Toto platí aj pre tých, ktorí z cvičenia vypadli a chcú sa vrátiť späť. Nebude sa dať začať tam kde sa skončilo, ale vytrvalosťou je možné to vybudovať späť.

4. Viac pohybu počas dňa

Ak neviete ako začať s cvičením a nijakým spôsobom sa vám nedarí naštartovať skúste zaradiť viac pohybu v priebehu dňa. Myslíme tým drobné intervencie v každodennom živote. Ak sa dá, choďte do práce peši alebo zaparkujte na vzdialenejšom parkovisku a kúsok prekráčajte. Či v práci, či doma uprednostnite vždy schody namiesto výťahu. A to aj keď vybehnete iba niečo vybaviť či na obednú pauzu. Ak niečo potrebujete od kolegu, ktorý sedí vo vedľajších dverách, nevolajte mu, ale prejdite sa za ním. Takto si viete počas dňa „nahnať“ aspoň nejaký pohyb a postupne vyjsť na 6 poschodie peši bude pre vás bezproblémové. Sami uvidíte, že keď sa začnete hýbať, budete sa chcieť hýbať ešte viac.

5. Motivujte sa kúpou oblečenia, pomôcok.

Aj drobné radosti ako kúpa oblečenia na cvičenie Vás môžu podnietiť ísť čím skôr cvičiť a vyskúšať ho. Ak chcete vyskúšať bežecké tréningy, bežte a kúpte si nové, kvalitné bežecké tenisky. Rovnako môžete investovať do novej yoga-matky, boxerských rukavíc, plaviek, bicykla atď…Ak si najradšej zacvičíte doma, môžete sa vybaviť dvd-čkami alebo rôznymi knihami, kde sa dočítate ako začať cvičiť doma alebo ako začať cvičiť s vlastnou váhou.

6. Nájdite si kamoša na cvičenie, tréningovú hodinu alebo skupinu

Ľudia sú sociálne tvory, ktoré vyhľadávajú spoločnosť. Je dokázané, že človek sa viac motivuje ak cvičí s tréningovým partnerom. Zároveň to bude omnoho zábavnejšie. Ak sa začleníte do skupinoviek, spoznáte nových ľudí a vzájomne sa budete v cvičení podporovať. Taktiež malé stávky s kolegami o to kto spraví viac krokov Vás môžu dobre nakopnúť. Skrátka ak sa dohodnete alebo sľúbite niečo druhej osobe, snažíte sa to dodržať a ste viac nútení tento záväzok neporušiť. A platí to aj na cvičenie.

7. Stanovte si cieľ s termínom

Akýkoľvek je Váš zámer začať s cvičením, je dobré ujasniť si čo chcete dosiahnuť. Ešte lepšie keď k tomu priradíte aj nejaký konkrétny, ale reálny dátum, do ktorého by ste chceli daný cieľ splniť. Či už si stanovíte koľko a dokedy chcete schudnúť, alebo si vytýčite, že chcete urobiť napr. zhyb či kľuk, preplávať 200m bez pauzy alebo zabehnúť súvislých 5km, to je len na vás. Ako náhle k tomu ale priradíte určitý dátum, podvedome budete tlačení a nútení sa svojho predsavzatia držať.